Informujemy, że ta witryna korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz dostosować ustawienia dla plików cookies w swojej przeglądarce. Wiem zamknij.

In4Log 2016 - Chudy przepis na logistykę

Chudy przepis na logistykę.

V edycja eventu Innovations for Logistics odbędzie się pod hasłem „Chudy przepis na logistykę”.


Jakiej zmiany wymaga logistyka wewnętrzna, aby stała się chuda w sensie kosztowym? To zasadnicza osnowa idei tegorocznego projektu Innovations for Logistics (In4Log 2016). V edycja eventu, który wspólnie zorganizują wydawnictwo Medialog i Międzynarodowe Targi Poznańskie, skupi się jak zwykle na innowacjach w logistyce. Pokazy nowoczesnych urządzeń i technologii magazynowych odbędą się w hali 3A na targach LOGIPAK i TAROPAK w dniach od 26 do 29 września 2016 r.


We współczesnym zarządzaniu benchmarking, czyli podpatrywanie innych w tym, jak radzą sobie z kształtowaniem własnych procesów, stanowi kanon zachowań biznesowych. Dobre praktyki i wzory, które poznajemy, mogą stać się przepisem na kreatywne podejście do własnej logistyki wewnętrznej. W taką ideę pragnie wpisać się od wielu lat projekt Innovations for Logistics (In4Log) tworząc Modelowe Centrum Dystrybucji, którego głównym celem od pierwszej edycji jest prezentacja innowacji technologicznych w obszarze procesów wewnętrznych. Targi TAROPAK, a od tego roku również – jako nowość – wystawa LOGIPAK, to doskonałe miejsce dla rozpowszechnienia idei benchmark tour, bowiem z jednej strony prezentują sformatowany kontent w postaci oferty sprzętowej dla logistyków, z drugiej zaś to najlepsze miejsce do prezentacji trendów ich użycia. Niewątpliwie najnowszą z takich koncepcji jest Lean Management, której popularność z roku na rok rośnie wśród przedsiębiorstw. Z tego powodu In4Log stał się miejscem prezentacji innowacyjnych urządzeń logistyki magazynowej oraz kształtowania procesów wewnętrznych w nowych duchu Lean.


Podczas wcześniejszych edycji In4Log pokazano automatyczną linię do kompletacji, wykorzystującą roboty portalowe. Można było podpatrzeć różnice w składowaniu towarów, wynikające z różnych konstrukcji regałów wysokiego składowania. Sortowano automatycznie produkty w procesie kompletacji, a także prezentowano najnowsze metody samej kompletacji towarów przy zastosowaniu tak nowoczesnych metod, jak system świetlny firmy LUCA Systemy Logistyczne i jego połączenie z generatorem mowy, stosowanym w strefie realizacji zleceń.


W tegorocznej edycji również nie zabraknie nowości technicznych. Po raz pierwszy publiczność targów będzie świadkiem pracy automatycznych robotów w strefie kompletacji. Zobaczymy dwa urządzenia ramieniowe Mitsubishi Electric  - modele RV-7FLL i RV-50F, zaimplementowane przez firmy Mitsubishi i Logisystem do obsługi procesu zasilania linii kompletacyjnej w pojemniki wielokrotnego użytku i formowania zbiorczych jednostek na palecie. Wśród urządzeń magazynowych znajdzie się tym razem maszyna do wymiany palet zatowarowanych, bez konieczności rozformowania jednostki ładunkowej. Nadzór nad pracą w Modelowym Centrum Dystrybucji sprawować będzie klasyczna aplikacja WMS do zrządzania magazynem – AccellosOne, wdrożona przez firmę AG Consult. Oprócz tego przedstawionych zostanie wiele rozwiązań technologicznych dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa pracy w magazynie, dostarczonych przez firmy ELOKON Logistics i Info-Protect. Zarówno te mechaniczne, w postaci wygrodzeń, półek, siatek, jak i elektroniczne, zwiększają bezpieczeństwo pracy wózków widłowych w środowisku regałów wysokiego składowania.


Kilka słów należy się przyjętej koncepcji transportu wewnętrznego. Tradycyjnie stałe miejsce w pokazach In4Log zajmują różne typy wózków widłowych marki UniCarriers, których dostawcą do projektu jest ich autoryzowany importer firma Polsad. Jednocześnie w procesach zastosowano leanową koncepcję transportu wewnętrznego z użyciem pociągów Mizusumashi. Ciągniki i wagony w różnych wariantach do dwóch zestawów transportowych przygotowane do pokazów dostarczą firmy LKE, Meyer i Intra Logix. Praktyka wskazuje, że ich praca z punku widzenia odchudzania logistyki wewnętrznej jest oszczędna, szybka i wydajna.


W zasadach szczupłego zarządzania olbrzymią rolę odgrywa wizualizacja. Jasny podział przestrzeni magazynowej to niezbędny element funkcjonowania ludzi i maszyn w hali. Jak profesjonalnie oznaczyć graficznie strefy pracy, ścieżki robocze, ważne lub niebezpieczne punkty pokaże firma MalowanieLinii.pl, która zapewni poziome oznakowanie BHP na terenie Modelowego Centrum Dystrybucji.


Jakie jeszcze urządzenia i metody składają się na chudy przepis na logistykę wewnętrzną? Odwiedzając tegoroczny In4Log, można będzie zapoznać się z różnorodnymi rozwiązaniami, które zaprezentowane w praktyce pozwolą uzyskać cenną wiedzę na temat łączenia poszczególnych elementów statycznych i automatycznych w procesach magazynowych.


Urządzenia planowane w realizacji projektu to:

 • Obszar składowania: system składowania z użyciem regału paletowego z przestrzenią do kompletacji; wyposażone w systemy zabezpieczeń i półki regałowe;
 • Obszar kompletacji: system kompletacji świetlnej Pick-by-Light;
 • Transport wewnętrzny: przenośniki rolkowe, wózki widłowe (czołowy, typu reach truck i magazynowy);
 • Rozwiązania intralogistyczne z wykorzystaniem pociągów Mizusumashi;
 • System informatyczny klasy WMS do zarządzania magazynem;
 • Automatyczny system wymiany baterii w wózku widłowym;
 • Pojemniki systemowe wielokrotnego użytku;
 • Brama magazynowe: szybkobieżna i segmentowa;
 • Akcesoria magazynowe (obudowy palet, nadstawki, boxy, wózki transportowe);
 • Roboty ramieniowe;
 • Automatyczny system wymiany palet;


W realizacji projektu In4Log 2016 wezmą udział następujący partnerzy technologiczni: AG Consult, BENNING Power Electronics, Damix, ELOKON Logistics, Info-Protect, Intra-Logix, LKE Polska, Logisystem, Meyer Polska, POLSAD Jacek Korczak, Mitsubishi Electric Polska, Stow Polska, Winterwarm Polska.


Podobnie jak poprzednie edycje, event In4Log udostępni specjalistom zajmującym się logistyką zawodowo fachowe źródła wiedzy i zaprezentuje najlepsze praktyki, trendy i innowacje technologiczne, co z pewnością będzie inspiracją do przeprowadzenia korzystnych wdrożeń w myśl zasad Lean w obszarach magazynowania i dystrybucji.


Prezentacje w ramach projektu In4Log odbywać się będą przez cztery dni targów LOGIPAK i TAROPAK (26–29 września) w hali targowej MTP nr 3A. Każdego dnia przewidziano siedem pokazów, rozpoczynających się o pełnej godzinie od 10.00 do 16.00. W ramach cogodzinnych pokazów zaprezentowany zostanie na żywo przepływ towaru przez magazyn z uwzględnieniem wszystkich stref - od przyjęcia towaru, przez składowanie i kompletację, po przygotowanie do wysyłki.